Ajaxin futsal-kausi käynnistyy Raahessa
Ajax-Sarkkiranta ryJulkaistu: 27.10.2026 17.00

Ajaxin futsal-kausi käynnistyy Raahessa

Futsal-kausi käynnistyy tänä viikonloppuna. Kauden 2026-27 ensimmäiset pelit ovat langenneet pelattavaksi P13:lle, T15:lle ja T13:lle. Näistä joukkueista P13 matkustaa lauantaina Raaheen ja tyttöjoukkueet mittelevät sunnuntaina T14 Ykkösen pisteistä Kiiminkipuiston koulun salissa Kiimingissä.

Uusi kausi tuo monenlaisia muutoksia Ajaxin futsal-toiminnassa. Edustustasolle tulee kaksi uutta joukkuetta ja samalla oven avauksella yksi on poistunut kartalta. Junioripuolella yhä useampi joukkue 11-vuotiaista alkaen osallistuu futsalin aluesarjatoimintaan. Viime kaudella vain P15, P14, P13, T13 ja T12 olivat mukana futsalissa.

Miesten puolella Playboysien nimi jää historiaan ja miesten edustusjoukkue ottaa sen sarjapaikan Kolmosessa. Reservijoukkueen perustamista Viitoseen tavoiteltiin, mutta pelaajamäärä ei siihen aivan riittänyt.

Ajaxin alkavan kauden vastustajia ovat rovaniemeläiset FC Rio Grande ja FC Santa Claus, raahelaisen AS Moonin reservijoukkue, Ponkilan Pantterit, Suomussalmen Palloseura ja Tornion Pallo-Veikot. Huomion arvoista on, ettei sarjassa ole yhtään oululaista seuraa. Seitsemän joukkueen Kolmonen pelataan kaksinkertaisena sarjana. Voittaja nousee Kakkoseen ja viimeiseksi sijoittunut putoaa Neloseen.

Naisten edustusjoukkue palaa sarjatoimintaan kahden kauden tauon jälkeen. Edellisen kerran Ajax pelasi naisten Kakkosessa kaudella 2023-24, jolloin se jäi sarjan viimeiseksi.

Naisten Kakkonen pelataan kahdeksan joukkueen kaksinkertaisena sarjana, jonka voittaja lähtee karsimaan noususta Ykköseen. Ajaxin ohella sarjassa pelaavat myös kaksi HauPa:n joukkuetta sekä muista oululaisista FC OPA/EstroStars ja MBKU. Matkan takana ovat FC Santa Claus, kajaanilainen FC Wimma ja Kemin Palloseura.

Miesten joukkue on toiminnallisesti oma erillinen yksikkönsä. Se ei liity jalkapallon edustusjoukkueeseen millään tavalla, vaikka muutama sama pelaaja mukana onkin. Naisten edustusjoukkue osallistuu futsal-toimintaan sellaisenaan.

Ylikylän koulun liikuntasali toimii Ajaxin edustusjoukkueiden kotipesänä. Tilapuute on huutava, minkä vuoksi kumpikin joukkue joutuu myös evakkoon. Miehet avaa sarjakauden Linnakangastalossa ensi viikon lauantaina. Naisten ohjelmassa on kaksi kotiottelua muualla: Ajax kohtaa FC Wimman Kempelehallissa 17. tammikuuta ja FC Santa Clausin Zemppi Areena 2:ssa 20. helmikuuta.

Tänä viikonloppuna tapahtuvasta avauksesta vastaa siis P13. Joukkue matkustaa Raaheen, jossa se pelaa Ykkösen ottelut AS Moonia ja HauPa/Keltaista vastaan. Samana päivänä pelataan myös Rajakylän koulussa, jonka salissa ratkotaan kuuden ottelun sarjapisteiden kohtalot. P13:n toinen puolikas Sininen pelaa Kakkosessa ja avaa oman sarjakautensa vasta marraskuun toisella puolikkaalla.

T15:n ja T13:n sarja-avaus tapahtuu T14 Ykkösessä. T15 koostuu tällä hetkellä kokonaan 2013 syntyneistä pelaajista, minkä vuoksi se voi hakea oman ikäisiä vastustajia T14 Ykkösestä ja samalla hakea haasteita T15 Ykkösessä. T15 pelaa 2013 syntyneiden sarjassa Ajax/Sinisenä ja 2012 syntyneiden sarjassa Ajax/Valkoisena. T13 tahkoaa puolestaan kolmea sarjaa: T14, T13 ja T12 Ykköstä.

Ajax osallistuu myös P17 Ykköseen, P15 Kakkoseen, P14 Ykköseen ja Kakkoseen, P12 Ykköseen ja Kakkoseen sekä P11 ja T11 aluesarjoihin.

Ylikylä on myös juniorijoukkueiden kotisali. Ensimmäinen turnauspäivä on 14. marraskuuta, jolloin Nerolantiellä pelataan T12 Ykköstä ja yksi ottelu P14 Ykköstä. Ilta huipentuu naisten ensimmäiseen kotiotteluun HauPa:n kolmosjoukkuetta vastaan.

Kuva: (C) 2026, Kari Väre/arkisto

Ajax-Sarkkiranta ry

Y-tunnus: 2121373-4

Kurikkahaantie 7, 90440 Kempele

p. 050 3219980

toimisto(at)ajaxsarkkiranta.fi


- REILU PELI, REILU KAVERI -